Espresso – Din lokala tidning
lindhem

Lindhem i Osby fyller 100 år

Det ska rätt mycket till för att man blir kvar på en arbetsplats i 24 år. Men för Melissa Mikic har det varit självklart att stanna på vård- och omsorgsboendet Lindhem – även om arbetsmiljön haft sina utmaningar.

– Det här är som ett hem, ett fint hem, då vill man stanna, konstaterar hon.

I år fyller Lindhem 100 år – men vad som väntar för huset i framtiden står skrivet i stjärnorna.

Lindhem, som började som vårdboende för 100 år sedan, har vad platsen beträffar egentligen en längre historia än 100 år, under namnet Svensagården. Men det var 1926 som ålderdomshemmet invigdes. Sedan dess har många passerat genom lokalerna, både vårdtagare och personal. Vad gäller det senare så har personalomsättningen varit låg. Personalen har trivts helt enkelt.

– Så får vi ju tolka det, konstaterar enhetschefen Regina Bendz.

– Och det är ett sammansvetsat gäng som jobbar här och som ständigt söker fortbildning och förkovran, fortsätter hon.

Behöver anpassas

På Lindhem är ungefär hälften av de 60 platserna anpassade som demensboende vilket i sig är en särskild utmaning, både vad gäller arbetsmiljö men också arbetsmetoder.

– När vi bygger nytt kan vi få rummen att se lite mer likadana ut så att våra vårdmetoder kan komma till ännu bättre nytta, säger Regina Bendz.

De åldersstigna lokalerna ska ersättas av nya och det pågår ett arbete med var det ska ligga och hur det ska se ut. Klart är att personalens erfarenheter och brukarnas behov och önskemål kommer att finnas med i prioriteringarna vid nybygget.

– Vi vill ju behålla möjligheterna till den familjära och ”hemliknande” miljön. Det här är ju ett hem, ett fint hem, säger Melissa Mikic – som alltså tillbringat 24 år som personal på Lindhem.

– Iwona är rena nykomlingen, säger de båda och skrattar.

– Ja, jag har ju ”bara” varit här sedan 2012, kontrar Iwona Kowalewska.

En bra plats

Men Lindhem har varit en bra plats.

– Alltså platsen är fantastisk med sin utemiljö men huset är ju gammalt, säger Iwana och Melissa.

– Och vi vill ju ge dem som bor här den allra bästa servicen och det har varit tufft i förhållande till arbetsmiljön, så det är ju bra att det byggs nytt.

Och vårdtagaren har alltid stått i centrum.

När Socialstyrelsen årligen sammanställer sin riksomfattande undersökning ”Vad tycker de äldre om äldreomsorgen?” placerar sig Osby kommun i ett mycket positivt ljus. De äldre i kommunen ger omsorgen höga betyg, och i mätningarna utmärker sig verksamheterna särskilt när det kommer till bemötande och upplevd trygghet. För ett anrikt boende som Lindhem fungerar statistiken som ett kvitto på att den sekellånga traditionen av att sätta människan och tryggheten i centrum lever vidare i allra högsta grad under det stora vårdträdets krona.

Vårdträdets framtid?

Och på tal om vårdträdet.

– Jag hade ju hoppas att vi kunde fått ta det stora trädet med oss men det lär ju inte gå, konstaterar Regina Bendz lite på skämt.

Men kanske kan de få med sig ett skott från det gamla. Snacka om återbruk, i så fall.

Mikael Persson

guest
0 Kommentarer
Newest
Oldest Most Voted

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x