Espresso – Din lokala tidning
fme07076

Mattias tillträder som ny VD på Osby Glas

Osby Glas AB meddelar idag att Mattias Ivansson tillträder som ny verkställande direktör den 1 juli 2026. Mattias kommer närmast från rollen som VD för EBP i Olofström, där han under flera år lett en omfattande utvecklingsresa med stark tillväxt, förbättrad lönsamhet och fördjupade kundrelationer.

Rekryteringen av Mattias är ett strategiskt steg i Osby Glas långsiktiga satsning på att stärka sin marknadsposition, utveckla verksamheten och möta den ökande efterfrågan på moderna glaslösningar inom bygg, industri och specialprojekt.

– Vi är väldigt glada över att välkomna Mattias till Osby Glas. Under våra dialoger har vi fått ett starkt intryck av hans ledarskap, hans sätt att arbeta nära organisationen och hans förmåga att skapa resultat tillsammans med sina team. Mattias erfarenhet av att utveckla verksamheter på ett hållbart och långsiktigt sätt passar väl in i den resa vi vill fortsätta. Vi ser fram emot att tillsammans med honom ta nästa steg för Osby Glas, säger Håkan Gustavson, styrelseordförande Osby Glas AB.

Mattias Ivansson uttrycker stor entusiasm inför sitt nya uppdrag:

– Redan i mina första kontakter med Osby Glas fick jag en väldigt fin känsla för företaget, människorna och den potential som finns här. Genom våra dialoger växte också insikten fram att detta var ett naturligt och inspirerande nästa steg för mig. Det känns som en utmaning där jag kan bidra, men också fortsätta utvecklas tillsammans med organisationen. Osby Glas är ett bolag med starka värderingar och en tydlig vilja att ta nästa steg. Jag ser verkligen fram emot att arbeta nära medarbetare, kunder och partners för att bygga vidare på den stabila grund som redan finns och att fortsätta utveckla verksamheten.

guest
1 Kommentar
Newest
Oldest Most Voted
Catharina Svensson
Catharina Svensson
11 days ago

Välkommen till oss😁

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

1
0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x