Espresso – Din lokala tidning
walk and talk

Daniel vill skapa en ny rörelse – för både hälsan och demokratin

Valrörelsen närmar sig och därmed också de beslut som vi röstberättigade ska stoppa i valurnorna. Under vägen dit ska vi, i demokratisk ordning, ta del av partiernas ambitioner och budskap. Daniel Landin vill nu att partierna i Osby ska fokusera på rörelse i dubbel bemärkelse.

– Ja vi kommer alla att vara aktiva nu framöver i förhoppning om att folk vågar komma fram till oss med sina frågor. Jag vet av erfarenhet att många drar sig för att komma fram när vi står i ett stånd eller bakom ett bord. Mitt förslag är därför att vi politiker promenerar en runda, där alla som vill, kan slå följe och prata fritt om sådant som är angeläget. Då kapar vi avståndet och alla som går med, medborgare och politiker, får en möjlighet att prata fritt. Så min förhoppning är att alla partier och många medborgare hoppar på möjligheten, säger Damiel Landin.

VANDRING UNDER FAMILJEDAGEN

Förslaget är att genomföra ”Gå med i Val-Rörelsen”, i samband med Familjedagen i Osby i augusti, då många i kommunen finns ute på byn.

– En utmaning i världen är att leva mer hälsosamt, vilket inkluderar både vad vi äter och hur vi rör oss, menar Daniel. I Osby Kommun har vi i en stor andel invånare med övervikt. Så därför vill jag testa om detta kan vara ett sätt att få fler i rörelse och stärka demokratin, kanske det resulterar i flera kloka idéer och högre engagemang i valet. Alla partier behöver både fler engagerade och medlemmar, kanske det kan locka till mer av det också. Som en extra morot hoppas jag vi skulle kunna få in lite priser som vi kan lotta ut till alla icke-politiker som väljer att gå minst ett varv på rundan (tänk gamla byavarvet) och jag utmanar även gärna övriga första namn på valsedlarna vem av oss som går flest varv!

– Viktigt är att betona är att även om jag är Socialdemokrat så är detta ett arrangemang som jag hoppas alla ska känna sig välkomna till, säger Daniel, jag har bara knäckt idén. Man kan se det lite som istället för en massa valstugor på samma torg så är valstugorna ute och rör på sig.

danne

HOPPAS PÅ FLER

Föreningslivet är till stor del en folkrörelse som tidigt skapar livsavgörande rutiner. Både vad gäller hälsa men också en fostran som gör våra barn till goda samhällsmedborgare.

– Men vi märker tyvärr en ökning bland dem som väljer bort rörelsen. De tappar då även en stor del av det gemensamma, som är helt avgörande för att undvika ensamhet och psykisk ohälsa fram i livet. Jag ser därför ”Gå med i Val-Rörelsen” som att vi fokuserar på en positiv utveckling. Att vi alla, med gemensamma krafter, kan påverka utvecklingen i rätt riktning. Så jag hoppas nu att alla föreningar, företag och privatpersoner kan hitta en anledning till att hänga med och göra rörelsen till ett avstamp. Med fokus på att göra bättre val i livet. Förhoppningen är också att vi kan få till liknande evenemang även i Lönsboda och andra kommundelar.

Har du tips, idéer eller frågor går det jättebra att höra av sig Daniel Landin eller Espresso.

guest
0 Kommentarer
Newest
Oldest Most Voted

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x