Espresso – Din lokala tidning
göingematchningen

Från dröm till verklighet: Bettys spikraka resa genom Göingematchningen och Youngstival

Vårt unika jobbsökarforum Göingematchningen fortsätter att vara en framgångsrik brygga mellan arbetssökande och rekryterande företag. Genom att erbjuda vägledning, CV-granskning och direkta kontakter med arbetsgivare hjälper de många Göingebor att ta steget in i arbetslivet. Ett av de senaste exemplen är Betty, som tack vare Göingematchningen och Youngstival har hittat sin plats på arbetsmarknaden.

Från Kenya till Glimåkra

Betty Jesca, 25, flyttade från Kenya till Glimåkra för kärlekens skull, för snart ett år sedan. Efter ett halvår i Sverige kände hon ett växande behov av att få en sysselsättning. Hon studerade SFI vid Göinge utbildningscenter och tog kontakt med studie- och yrkesvägledaren i Sibbhult, som genast rekommenderade henne att besöka Göingematchningen i Broby.

– Jag hade inga direkta förväntningar, men de tog sig verkligen an mig med stort engagemang och ansträngde sig för att hjälpa mig att komma vidare. Jag möttes med öppna armar och öppna hjärtan, säger Betty.

Att hitta sin väg

Vid Göingematchningen träffade Betty Emelie Nylander från Youngstival, en samarbetspart med fokus på ungdomar och unga vuxna. Från början ville Betty söka vilket jobb som helst och föreslog själv lagerarbete. Men när hon berättade om sin bakgrund och utbildning inom supply chain management förstod Emelie att hon hade potential att arbeta inom sitt expertisområde.

– Jag sa till Betty: ”Men du kan ju det här och det här – det är ju detta du ska jobba med!” berättar Emelie.

Betty var sen snabb med att ta tag i allt som behövdes. Hon följde upp alla sina uppgifter, missade aldrig en tid och jobbade målinriktat.

– Vi skapade mål och delmål, och varje gång vi sågs kunde vi se framsteg. Att nå dessa mål bygger upp ens självkänsla, säger Emelie.

göingematchning
Tomas Persson, Betty Jesca och Emelie Nylander.

Jobbet på Mouldex

Snart dök en möjlighet upp hos Mouldex, ett formsprutningsföretag i Kristianstad med cirka 50 anställda. VD Tomas Persson fick tips om Betty genom en av Emelies kontakter. Supply chain-avdelningen hade ingen ledig tjänst just då, men de såg en annan väg in: En roll som operatör, vilket skulle ge Betty en chans att lära känna verksamheten inifrån. Betty tog chansen.

Betty jobbar idag på Mouldex fem dagar i veckan i tvåskift och trivs med sitt jobb. Samtidigt studerar hon svenska som andraspråk på distans via Komvux.

– Jag har alltid vetat vad jag kan men tvivlade ett tag. Emelie hjälpte mig att se mina styrkor. Det har gjort att jag har återfått tron på mig själv, säger Betty.

– Jag tror det är viktigt att ha en och samma kontaktperson som stöttar i varje steg. I Göingematchningens och Youngstivals upplägg får arbetssökande den slags vägledning och stöd som förenklar vägen till arbete, avslutar Tomas.

GÖINGEMATCHNINGEN OCH YOUNGSTIVAL I BROBY När: Tisdagar klockan 10-12. Kommande tillfällen är den 25 februari och 4 mars.

Subscribe
Notify of
guest
0 Kommentarer
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x