Espresso – Din lokala tidning
skärmavbild 2026 01 29 kl. 13.39.40

Ny föreställning av – Tillbaka till sanatoriet

På allmän begäran ger Teater Immeln ytterligare en föreställning av pjäsen Sanatoriet 1919.

Denna gången i Sibbhults folkets hus, med gott om plats för publik.

– Intresset var stort när vi spelade den i somras, men då vädret var dåligt fick vi flytta inomhus, vilket gjorde att vi hade färre publikplatser, säger Lena Pearson, som har skrivit manus till föreställningen. När Teater Immeln berättar historien om Broby Sanatorium finns det plats för både allvar och humor.

– Jag tycker att det är en viktig historia att hålla liv i. Den skildrar en hemsk sjukdom som ledde till dödsfall i många familjer i Göinge, och ger en påminnelse om hur sårbara vi var i en tid då det inte fanns tillgång till vaccin, antibiotika och modern sjukvård, säger Lena.

– Underlaget till manus är hämtat ur både arkiv, kyrkoböcker och brev som skrivits av de inlagda och deras närstående. För att det inte ska bli en alltför sorglig tillställning för publiken så har jag låtit manuset lämna plats för både fria tolkningar av källmaterialet och en del humoristiska inslag, säger Lena Pearson.

På scenen står skådespelare från både Teater Immeln och Kuppmakarna.

– Jag hoppas att vi kan få en publik i alla åldrar, och att historien om Sanatoriet kan minnas av fler, säger Lena Pearson.

tillbaka till sanatoriet
guest
0 Kommentarer
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x