Espresso – Din lokala tidning
teater

Sagolik lovteater med teater Immeln

Många gillar att klaga på kylan och mörkret som ligger framför oss, men vad händer om vintern inte kommer? Det är frågeställningen i en lokalproducerad lovföreställning för barn och familj som spelas på Immelns Bygdegård under höstlovet.

Kung Vinter är vresig och vill inte vakna. Allt gnäll har fått honom att vilja dra täcket över huvudet och somna om – och plötsligt är det många som inser att det inte blir så bra när man rubbar på den naturliga rytmen som allt levande följer och formas av.

– Blommor, djur och människor börjar en vandring till Kung Vinters fäste, för ingenting fungerar som det ska. Rötterna ruttnar
– igelkotten kan inte sova på grund av flugorna som stör honom. Björnen får björnfrossa av vattnet som droppar in, och hockeyspelaren kan inte köra skridskor när sjön ligger öppen, berättar Lena Pearson som är en av de åtta skådespelarna i föreställningen.

FAVORITER I REPRIS

Föreställningen visas den 2 november på bygdegården i Immeln, och bland de nio skådespelarna syns en blandning av medlemmar från Teater Immeln och Kuppmakarna.

– Det är en klassisk sagoberättelse som passar de mindre barnen, med inslag av sång och musik, säger Lena Pearson.

Kan man ana att berättelsen hämtar inspiration från vår samtid, med frågor om klimat och ändrade förutsättningar för allas levnadsvillkor?

– Ja, visst är det så. Någonstans vet vi nog alla att det inte går väl om den naturliga balansen ändras, och att vi behöver hitta sätt att få världen att fungera som den ska. I föreställningen går det lyckligtvis väl, tack vare att en liten flicka som längtar så efter vintern får den bistre kungen att ge med sig, säger Lena.

FAVORITER I REPRIS

Teater Immelns senaste föreställning var Sanatoriet 1919, som baserades på gamla brev och arkivhandlingar från sanatoriet i Broby och riktade sig mot en vuxen publik.

– Det blev en bra föreställning, och många som ville se den hade inte möjlighet – därför kommer vi att ssätta upp den igen vid ett tillfälle lite längre fram, säger Lena Pearson. Och även Kung Vinter Strejkar är en gammal tråd som Teater Immeln tar upp – även om det gått många år sedan sist.

– Den var på tapeten när jag själv hade barn i rätt ålder, och då var det så många som ville vara med att vi fick skriva in både roller och nya sånger i berättelsen. Det känns väldigt kul ta upp den igen på bygdegården i Immeln.

TEXT: ERIK@ESPRESSOMEDIA.SE

guest
0 Kommentarer
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x