I november släpptes biljetterna till konserten i Blå salongen på Hässleholm kulturhus. Några timmar senare var de slut. Även en extra föreställning såldes ut därefter. Sen dess har det repats och planerats. Nu är det snart dags.
Gänget bakom konserten behöver ingen närmare presentation för Hässleholmspubliken. Det är ett välkänt gäng bestående av Janne Runesson, Monia Sjöström, Lotta Alfredsson, Rolle Wendin, Rolf Höst, Mattias Wiik, Henrik Henriksson och Leif Holmberg. Samtliga är både laddade och färdigstämda inför de två spelningarna.
– Förra årets konserter blev en succé, berättar Janne Runesson. Vi fick redan då lova att återkomma även 2025. Nu är det snart dags och vi hälsar alla er med en biljett välkomna den 14 februari.