Espresso – Din lokala tidning
uf ekbackeskolan

UF skapar insikter kring yrkesval

UF står för Ung Företagsamhet, en ideell organisation som arbetar för att öka entreprenörskapet i skolan. Genom UF får gymnasieelever möjlighet att driva egna, verkliga företag under ett läsår, vilket ger dem erfarenhet av att utveckla idéer, hantera ekonomi och driva ett företag från start till mål.

För en del blir ett UF-företag en språngbräda till ett liv som entreprenör. För andra en insikt och erfarenhet som kan styra valet av vidare studier. På Ekbackeskolan går idag fyra tjejer som valt att driva sitt UF företag som ett eventbolag. Alla är 18 år och ser i första hand fram emot att ta studenten.

– Vi går på ekonomiprogrammet och har ungefär samma framtidsplaner, berättar Maria Abdulwahid. Vi vill fortsätta studera vidare efter gymnasiet, troligtvis inom något område som har med ekonomi att göra, även om vi inte riktigt har bestämt oss exakt för vad ännu.

ARRANGERAR HALLOWEENPARTY

En del i UF ligger triggar elevernas kreativitet, sälj och samarbetsförmåga. En initial uppgift är att välja inriktning på företaget och därefter fördela roller och utifrån verksamhet. För Maria och de andra tre blev inriktningen event med fokus på barn. Bland annat så arrangerar de under hösten ett halloweenparty för barn mellan 5-10 år. Intresset är stort via riktad marknadsföring. Det är många delar i arrangemanget som ska klaffa. Utöver själva genomförandet så handlar det om redovisning och uppföljning av budget. Oavsett en lärdom för livet.

Bilden: Maria Abdulwahid, Anna Limborska, Daliya Johannes och Asmaa Snowbar

TEXT: JOHNNY@ESPRESSOMEDIA.SE

guest
0 Kommentarer
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Hemsidan använder cookies för att optimera din användarupplevelse. Vi utgår från att du godkänner detta men du kan välja att lämna oss om du önskar. Acceptera Läs om vår integritetspolicy

0
Kommentera gärna artikeln – klicka här!x
()
x